Refrigerator and Freezer Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (15)
- (2)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (26)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (6)
- (15)
- (2)
- (5)
- (8)
- (46)
- (4)
- (3)
- (6)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Alternate Cord and Plug Options for Ultra-Low Temperature Freezers
Meet your local requirements with Thermo Scientific™ Alternate Cord and Plug Options for Ultra-Low Temperature Freezers.
Thermo Scientific™ Hot Gas Bypass Temperature Controllers
Combine these hot gas bypass temperature controllers with Thermo Scientific™ CryoPlus™ LN2 cryopreservation storage systems for increased utility.
| For Use With (Equipment) | CryoPlus 1,2,3,4 |
|---|
Thermo Scientific™ TSX Core Series ULT Freezer LN2 Backup System
TSX™ Core Series is engineered for reliability and designed for everyday use. LN2 and CO2 backup systems add an extra layer of sample protection in the event of a system or power event.
| Type | LN2 Backup System |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | TSX Core Series ULT Freezers |
Thermo Scientific™ Five Inner-Door Option for Ultra-Low Temperature Freezers
Chose these inner-door options for Thermo Scientific™ Forma™ 88000 Series and TSU Series ultra-low temperature freezers.
| Type | Ultra-Low Freezer Inner-Door |
|---|
Thermo Scientific™ Accessories for TSG Series Countertop Refrigerators
Innovative refrigeration solutions for healthcare and research needs
| For Use With (Equipment) | TSG Series Countertop Refrigerator |
|---|
Thermo Scientific™ T-valve Assembly for LN2 Supply Tank
Connect two hoses to a LN2 tank with this T-valve assembly, which includes a manual valve and T-fitting.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ 4-20Ma Output for FMS high-performance flammable storage freezers
Use this 4-20Ma Output with Thermo Scientific high-performance refrigerators and freezers.
Fisherbrand™ CO2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp CO2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -67°C |
Thermo Scientific™ Forma™ CO2 Backup Systems
Receive the convenience, reassurance and reliability required in the event of a power or mechanical failure with this CO2 backup system.
Thermo Scientific™ CO2 and LN2 Backup Systems
Ensure optimal security for critical samples by using Thermo Scientific™ CO2 and LN2 Backup Systems with ultra low-temperature freezers.
| Capacity (English) | 3.1 cu. ft. |
|---|---|
| Defrost | Automatic |
| Capacity (Metric) | 88 L |
| Temperature Range | -150°C to +1°C |
Thermo Scientific™ CryoMed™ Sensors
Improve the functionality of Thermo Scientific™ Cryomed™ controlled-rate freezers with these CryoMed Sensors.
| Type | Thermocouple Sensor |
|---|---|
| Description | Thermocouple Sensor |
| Plug Type | Male |
| Holds | Cryo Tube, Sheath Straw, Vial |
Thermo Scientific™ Cryopreservation Vials, Canes and Canisters
Maximize storage capacities in the laboratory by using these Cryopreservation Vials, Canes and Canisters.
Thermo Scientific™ Temperature Chart Recorder Paper
Use Thermo Scientific™ Temperature Chart Recorder Paper in seven-day circular temperature chart recorders.
| Diameter (English) | 6 in. |
|---|---|
| Type | Chart Recorder Paper |
| For Use With (Equipment) | Free-Standing and Panel-Mounted Chart Recorders |
| Diameter (Metric) | 15.2 cm |
| Static Holding Time | 7 Days |
| Monitoring Options | Recorder |
Thermo Scientific™ XBF40 Additional Stainless-Steel Shelf
Adjust the storage configuration of your Thermo Scientific™ XBF40D and XBF40D-MD Blast Freezers with this additional shelf.
Thermo Scientific™ Cryogenic Box Dividers
Maximize storage capacity with Thermo Scientific™ Croygenic Boxes, for use in Thermo Scientific™ CryoPlus™ LN2 cryopreservation storage.